4.9 C
Mitrovice
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022
spot_imgspot_img

Më në fund, draft projektligji për sigurime shëndetësore drejt finalizimit

Qytetarët e Kosovës janë ndër të vetmit në rajon që nuk kanë sigurime shëndetësore. Ministria e Shëndetësisë, thotë se në bazë të Programit Legjislativ...

Pacientja mitrovicase përmes një letre falënderimi shpreh mirënjohjen e lartë për doktorin Arben Hajrizi për shërbimin shembullor e profesionalizmin e lartë

Një paciente mitrovicase e trajtuar nga gjinekologu Arben Hajrizi dhe stafi i Repartit të Gjinekologjisë, ka shfrytëzuar rastin që përmes një letre falënderuese të...

“Edhe i shnoshi smuhet”/ Emergjenca në QKUK në gjendje të mjerueshme, mungojnë gjërat higjienike e mjetet më bazike për punë

“Atëherë kur shtrihesh si pacient, e kupton se në çfarë mjerimi jemi”. Kështu nis rrëfimi i njërit nga pacientët që mori së fundmi trajtim...

Mjekja që e la Kosovën: Pagat në Gjermani janë dhjetëfishi i rrogës atje

Neurologia Valdete Halabaku ka braktisur Kosovën për një jetë më të mirë duke shkuar në Gjermani, ku edhe ushtron profesionin si neurologe. Ajo thotë se...

Shenjat që na jep trupi para infarktit në zemër

Sipas një studimi të ri të kryer nga studiuesit në Danimarkë, i cili u prezantua në konferencën e fundit të Shoqërisë Evropiane të Kardiologjisë,...

​Faktorët që rrisin rrezikun nga kanceri i zorrës së trashë

Bazuar në provat më të fundit, ngrënia e më shumë ushqimeve bimore të pasura me fibra, reduktimi i alkoolit dhe mishit të kuq dhe...

Çfarë janë këto gjëndra të rrezikshme që na dalin në zona të ndryshme të trupit?

Limfoma është një kancer i sistemit limfatik, i cili është pjesë e sistemit imunitar të trupit. Sistemi limfatik përfshin nyjet limfatike (gjëndrat limfatike), shpretkën, gjëndrën...

ARTIKUJT E FUNDIT