4.9 C
Mitrovice
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022
spot_imgspot_img

Ngjarja e madhe evropiane në Mitrovicë, gjashtë skuadra duan biletën e kualifikimit

spot_img

Nga 27 deri më 30 shtator, në Mitrovicë do të zhvillohen kualifikimet e FIBA Europe Cup, gjegjësisht Grupi A, ku gjashtë skuadra do të garojnë për një vend.

Të martën do të zhvillohen dy ndeshje çerekfinale, kurse Sporting Lisbona dhe Anwerp i Belgjikës janë kualifikuar direkt në gjysmëfinale.

Sfida e parë do të jetë ndërmjet Petrolina AEK dhe Thor nga ora 17:00, ndërsa ndeshja që po pritet me interesim të madh Gottingen dhe Trepçës, zhvillohet nga ora 20:00. Fituesi i kësaj ndeshje do të përballet me Sportingun. Të mërkurën zhvillohen ndeshjet gjysmëfinale, ndërsa të premten finalja e madhe, ku do të mësohet se, kush do të kualifikohet në grupet e FIBA Europe Cup.

Pesë skuadrat e huaja kanë arritur dhe janë akomoduar, ndërsa kanë zhvilluar stërvitjet e para në “Minatori”.

‘Xehetarët’ janë nënkampionë të Kosovës dhe fitues të Kupës, kurse këtë edicion në Superligë e kanë nisur me tri fitore në tri ndeshje.

Interesimi në qytetin e Mitrovicës është i madh, ndërsa biletat kanë filluar të shiten. Çmimi është 10 euro për të gjitha ndeshjet.

Kjo është hera e parë që do të zhvillohet një ngjarje e tillë në Mitrovicë dhe kjo është pjesëmarrja e parë e mitrovicasve në FIBA Europe Cup.

OP/ED

Kurti nuk do debat por bindje – nuk do garë por nënshtrim!

Kurti po e orienton tërë kapacitetin e tij të...

Letër drejtuar pasuesve të Pandeli Sotirit dhe Mati Logorecit

Shkruan: Atdhe Gjoci Lëmoshë është kur lypë pa dhënë gjë...

Mbreti i ri i Britanisë së Madhe është i lidhur ngushtë me islamin

Mbreti Charles III do të na befasojë. Burri, familja...

Artikujt e fundit

Pas vendimit të sotëm, vizat pritet të hiqen më 1 janar 2024 (VIDEO)

Ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian u pajtuan...

Caktohen anëtarët e Trupit Gjykues në rastin e krerëve të UÇK-së

Është caktuar Trupi Gjykues që do të trajtojë rastin...

Asociacioni si kusht i Kosovës dhe Serbisë për bisedime të mëtejme?

Asociacioni që përfundoi në deklaratën e Josep Borell kur...

Këto vende të Mitrovicës s’do të kenë rrymë gati 9 orë

Disa vende të rajonit të Mitrovicës nuk do të...

Nesër qyteti i Mitrovicës pasurohet me diçka të re!

Gjatë vitit 2022 HEB'S ka hapur një mori pikash...

Trepça mposht Rahovecin me rikthim

Trepça ka shënuar fitore ndaj Rahovecit me shifrat 95:87 (24:28, 19:21, 30:21, 22:17), në xhiron e dhjetë të Prince Caffe Superligës. Mitrovicasit kanë gjashtë fitore...

Si e mposhti Trepçën lojtari që u rrit në këtë klub, i preferuari i Torcidës Burim Zekiqi

Trepça ia pa sherrin të dielen, një basketbllisti që u rrit në këtë klub. Burim Zekiqi e shkatërroi ish–klubin, duke shënuar 4 treshe rresht,...

Xhaka shënon gol fantastik ndaj PSV-së (VIDEO)

Granit Xhaka sapo ka shënuar gol për Arsenalin, në ndeshjen ndaj PSV-së në kuadër të Europa Leagues. Xhaka shënoi në minutën e 71-të, përderisa ndodhej...