20.6 C
Mitrovice
E enjte, 8 Qershor, 2023
spot_imgspot_img

ZDF me dokumentar për bandat shqiptare: Si vendi më i varfër në Ballkan drejton trafikun e drogës dhe armëve në zemër të Evropës

spot_img

Kemi dëgjuar të përmenden në mjaft vende të Evropës, si drejtuese te klaneve te trafikut të drogës, por bandat shqiptare po kërkojnë të shtrijnë tentakulat e tyre edhe në Gjermani.

Media prestigjoze gjermane ‘ZDF’ ka publikuar një reportazh për bandat kriminale shqiptare, që është pjesë e serisë së dokumentarëve kushtuar bandave kriminale në të gjithë botën.

Gazetari David Beriain që ka realizuar këtë dokumentar ka qenë në Shqipëri për të parë nga afër strukturat e kësaj organizatave kriminale. Në dokumentar, gazetari flet edhe me disa persona të maskuar, të cilët nuk japin shumë detaje se çfarë janë.

Sipas reportazhit, edhe në Gjermani mafia shqiptare vepron me brutalitet të skajshëm nga radhët e veta. Ata veprojnë me atë qe e quajnë “nder” kur familjet e armikut kryejnë konflikte brez pas brezi duke përfunduar me hakmarrje vdekjeprurëse.


Një mbrëmje vere në vitin 2021 në mes të një lagjeje të Berlinit, më shumë se 20 plumba u shkrepën drejt mysafirëve të një bari, duke plagosur rënde disa prej tyre. Policia e Berlinit po heton bandat rivale shqiptare të drogës që kanë dominuar prej vitesh tregtinë e drogës në kryeqytet. Ndërsa klanet shqiptare deri më tani janë konsideruar si tregtarët kryesorë të kanabisit në Gjermani, ata tani po nxjerrin fitime shumë më të larta në biznesin më fitimprurës të kokainës.

Varfëria, korrupsioni dhe kodet arkaike

Pas dekadash izolimi nën regjimin e Hoxhës, vendi më i varfër në Ballkan, Shqipëria, vetëm që nga viti 1990 është hapur ndaj Evropës dhe një shoqërie të tregut të lirë. Por korrupsioni deri në postet më të larta politike bën që shumica e shqiptarëve të dyshojnë për aparatin shtetëror dhe ligjet e tij edhe sot e kësaj dite. Ata prej shekujsh u kanë besuar rregullave të pashkruara të “Kanunit”, i cili e vendos familjen mbi gjithçka dhe karakterizohet nga terma si “nder” dhe “hakmarrje”. Të rinjtë shpesh e gjejnë perspektivën e tyre në bandat kriminale dhe të mirëorganizuara që shfaqin me krenari përfitimet nga tregtia ndërkombëtare e drogës në vila dhe makina luksoze në atdheun e tyre.

Fenomeni i klaneve të organizuara mafioze shqiptare është i dukshëm edhe në Gjermani që në vitet ’90. Në mes të Gjermanisë, “tradhtarët” shqiptarë që kundërshtojnë bandat dënohen me të ashtuquajturat vrasje nderi. Përveç trafikut të drogës, në të cilin familjet shqiptare u ngritën nga partnerë të vegjël të mafiozëve italianë në importues të drejtpërdrejtë në Amerikën e Jugut, pazaret e armëve, vjedhjet dhe prostitucioni janë ndër aktivitetet kryesore kriminale të kriminelëve shqiptarë.

Të favorizuar nga politika liberale e vizave në Shqipëri, autorët ndryshojnë identitetin e tyre sa herë të duan. Kjo e bën edhe më të vështirë për hetuesit gjermanë kërkimin dhe hetimin.

Berlin, Frankfurt, Hamburg – struktura mafioze kudo

Klanet mafioze shqiptare kanë dominuar prej kohësh tregun e drogës në të gjitha qytetet kryesore gjermane, veçanërisht në Berlin dhe Frankfurt. Për shkak të komunitetit shqiptar dhe kosovar në Zvicrën gjermanishtfolëse, trekëndëshi kufitar me Francën në zonën e Lörrach/Basel ka qenë prej vitesh një pikë e nxehtë për kontrabandën e drogës dhe armëve. Përpjekjet e Shqipërisë për t’u anëtarësuar në BE nën kryeministrin Edi Rama kanë dështuar gjithmonë për shkak të persekutimit të paqëndrueshëm të bosëve të drogës në Shqipëri.


Kultivimi masiv i kanabisit, veçanërisht në luginat e thella malore në veri dhe jug të vendit, i siguron popullatës fermere të ardhura më të mira se puna klasike në terren. Politika shqiptare në Tiranë ka vite që lëviz në këtë zonë tensioni.

Si të merreni me bandat vrasëse?

Brutaliteti i përditshëm me të cilin veprojnë bandat shqiptare të drogës në mes të Gjermanisë i dallon ato nga organizatat tashmë shumë më diskrete, siç janë klanet mafioze italiane. Duke depërtuar në biznesin global të kokainës, ata tani po merren me shuma të mëdha parash në miliarda.

Për të qenë në gjendje të ndërmarrin veprime më efektive kundër biznesit vrastar të mafies shqiptare në Gjermani, hetuesit dhe hetuesit do të kishin nevojë për shumë më shumë burime njerëzore dhe teknike./ZDF

OP/ED

Koncepti i Luftës në kohën Post-Moderne – Sfidat e reja për Dominimin Global

Shkruan: Fetah Zejnullahu Duke pasur parasysh historinë e konceptit të...

Sigurimi Shëndetësor si nevojë imediate për Policinë e Kosovës

Shkruan: Arben Dashevci – Njohës i Çështjeve të Sigurisë Përfundoj...

Kurti nuk do debat por bindje – nuk do garë por nënshtrim!

Kurti po e orienton tërë kapacitetin e tij të...
spot_img

Artikujt e fundit

Gruaja e rrah burrin e saj në Mitrovicë, shkak xhelozia

Pothuajse çdo ditë në Policinë e Kosovës denoncohen raste...

Numër më i vogël i protestuesve në Zveçan

Serbë lokalë po vazhdojnë të protestojnë në Zveçan, ku...

Gashi jep versionin e tij pse SHBA-ja nuk e rrëzon Kurtin

Shkëlzen Gashi, aktivist, ka thënë se Shtetet e Bashkuara...

Senatorët amerikanë njëzëri: Kosova e Serbia pa nevojë po i dobësojnë marrëdhëniet me ne

Gjashtë senatorët amerikanë, demokratë e republikanë, i kanë bërë...

Mitrovicë: Arrestohet 38 vjeçari për sulm në tentativë

Policia e Kosovës ka arrestuar një mitrovicas nën dyshimin...
spot_img

Gruaja e rrah burrin e saj në Mitrovicë, shkak xhelozia

Pothuajse çdo ditë në Policinë e Kosovës denoncohen raste të dhunës në familje, ku viktima janë kryesisht gratë, të cilat përjetojnë dhunë qoftë nga...

Numër më i vogël i protestuesve në Zveçan

Serbë lokalë po vazhdojnë të protestojnë në Zveçan, ku një numër më i vogël i protestuesve është grumbulluar sot pranë ndërtesës komunale. Në Zveçan automjetet...

Gashi jep versionin e tij pse SHBA-ja nuk e rrëzon Kurtin

Shkëlzen Gashi, aktivist, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk e rrëzojnë kryeministrin Albin Kurti pasi kjo “do t’i nxirrte shumë keq”. Gashi...