9.4 C
Mitrovice
E hënë, 3 Tetor, 2022
spot_imgspot_img

Ushtria amerikane do të testojë armën me lazer 50 kilovat që mund të djegë aeroplanët dhe raketat

spot_img

Një lazer aq i fuqishëm që mund të shkrijë dronët, helikopterët, aeroplanët dhe raketat e armikut që vijnë, duhet të testohet nga Ushtria Amerikane.

Në një ‘lazer-off’ të planifikuar nga një raport i fundit, arma lazer 50-kilovatësh do të instalohet në katër automjete Stryker dhe do të testohet në ‘shënjestra’ si pjesë e misionit Maneuver-Range Range Defense Defense (M-SHORAD), përcjell Ballkani.info.

Arma vdekjeprurëse lazer ka qenë në zhvillim për rreth gjashtë dekada, megjithatë Ushtria Amerikane më në fund po planifikon të vendosë që të parët t’a testojnë dhe të jetë i gatshëm për luftime në vitin 2022.

Duke përdorur energji të mjaftueshme për të fuqizuar disa shtëpi, lazeri shpresohet të sigurojë mbrojtje shtesë nga kërcënimet ajrore për automjetet e blinduara në tokë.

Ushtria amerikane ka shpenzuar qindra miliarda duke u përpjekur të ndërtojë një stil sikurse filmi imagjinar “Luftrave të Yjeve”, ‘Death Ray’, por planet duket se tashmë i kanë gati.

OP/ED

Kurti nuk do debat por bindje – nuk do garë por nënshtrim!

Kurti po e orienton tërë kapacitetin e tij të...

Letër drejtuar pasuesve të Pandeli Sotirit dhe Mati Logorecit

Shkruan: Atdhe Gjoci Lëmoshë është kur lypë pa dhënë gjë...

Mbreti i ri i Britanisë së Madhe është i lidhur ngushtë me islamin

Mbreti Charles III do të na befasojë. Burri, familja...

Artikujt e fundit

Kaq banorë do t’i mbeten Kosovës pas 7-8 vitesh, sipas ish-konsullit të Kosovës në Toronto

Donat Syla, Shef i Parë i Misionit at Konsullata...

Kaq banorë do t’i mbeten Kosovës pas 7-8 vitesh, sipas ish-konsullit të Kosovës në Toronto

Donat Syla, Shef i Parë i Misionit at Konsullata...

Alarmante: Për 10 vjet Kosovën e braktisën mbi 500 mijë njerëz

Për 10 vjet Kosovës i janë larguar 500 mijë...

Ku investojnë më së shumti kosovarët

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të...

Ja kur do të prezantohet iPhone 14

Më 7 shtator, Apple do të prezantojë për publikun serinë e re të iPhone 14. Megjithëse, ende nuk ka një deklaratë zyrtare, Bloomberg raporton...

iPhone 14 pritet të dalë në treg në shtator, këto do të jenë çmimet

Në shtator pritet të dalë në treg iPhone 14. Ai mund të vijë edhe në ngjyrë vjollce, duke zëvendësuar ngjyrën rozë për iPhone 13...

Këto priten të jenë çmimet për iPhone 14 dhe Pro Max

Faqja e njohur, Anthony ka publikuar disa informacione rreth serisë iPhone 14, duke përfshirë edhe çmimet e modeleve të reja. Janë publikuar informacionet për modelet...