4.9 C
Mitrovice
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022
spot_imgspot_img

Fidan Ibrahimi nga Koshtova e Mitrovicës, konsulli që po angazhohet për mësimin e gjuhës shqipe në Gjermani dhe ruajtjen e identitetit kombëtar

spot_img

Fidan Ibrahimi, me prejardhje nga Koshtova e Mitrovicës, përgjatë angazhimit të tij ka mbajtur pozita të ndryshme, që nga shërbimi si ligjërues në UP e deri si diplomat karriere e tani së fundmi konsull në Frankfurt të Gjermanisë, shkruan Mitrovica SOT.

Si konsull ai po angazhohet për mësimin e gjuhës shqipe atje dhe për prezervimimin e identitetit kombëtar.

Së fundmi Fidan lbrahimi në vazhdën e takimeve për zgjerimin e aktiviteteve të mësimit plotësues të shkollës shqipe në Landin e Hessen-it, ka pritur në takim kryetarët e shoqatave: “Bashkimi Kombëtar” Offenbach, shoqatës “Dardania” Wiesbaden, shoqates “Migjeni” Eschbörn, shoqatës “Kosova” Acchaffenburg dhe shoqatën “Kosova” Fulda si dhe anëtarë të tjerë të këtyre shoqatave, ku pjesëmarrësit u pajtuan se do të angazhohen maksimalisht që të bëhet e mundur hapja paraleleve edhe në Frankfurt, Wiesbaden, Fulda, dhe në Acchaffenburg.

Tutje, përfaqësuesit e shoqatave pjesëmarrëse u pajtuan që të krijohet një shoqatë për arsimine gjuhës shqipe e cila qéllim kryesor do të ketë ruajtjen e identitetit kombëtar, identifikimin dhe zgjerimin e aktiviteteve të mësimit plotësues të gjuhës shqipe./MitrovicaSOT

Per më shumë, ju ftojmë t’i shikoni pamjet më poshtë./MitrovicaSOT

 

 

 

OP/ED

Kurti nuk do debat por bindje – nuk do garë por nënshtrim!

Kurti po e orienton tërë kapacitetin e tij të...

Letër drejtuar pasuesve të Pandeli Sotirit dhe Mati Logorecit

Shkruan: Atdhe Gjoci Lëmoshë është kur lypë pa dhënë gjë...

Mbreti i ri i Britanisë së Madhe është i lidhur ngushtë me islamin

Mbreti Charles III do të na befasojë. Burri, familja...

Artikujt e fundit

Pas vendimit të sotëm, vizat pritet të hiqen më 1 janar 2024 (VIDEO)

Ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian u pajtuan...

Caktohen anëtarët e Trupit Gjykues në rastin e krerëve të UÇK-së

Është caktuar Trupi Gjykues që do të trajtojë rastin...

Asociacioni si kusht i Kosovës dhe Serbisë për bisedime të mëtejme?

Asociacioni që përfundoi në deklaratën e Josep Borell kur...

Këto vende të Mitrovicës s’do të kenë rrymë gati 9 orë

Disa vende të rajonit të Mitrovicës nuk do të...

Nesër qyteti i Mitrovicës pasurohet me diçka të re!

Gjatë vitit 2022 HEB'S ka hapur një mori pikash...

Pas vendimit të sotëm, vizat pritet të hiqen më 1 janar 2024 (VIDEO)

Ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian u pajtuan të mërkurën për t’i dhënë mandatin Këshillit Evropian të negociojë procesin e liberalizimit të vizave...

Caktohen anëtarët e Trupit Gjykues në rastin e krerëve të UÇK-së

Është caktuar Trupi Gjykues që do të trajtojë rastin e krerëve të Ushtrisë Çlirimtare në Hagë, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit e Jakup...

Asociacioni si kusht i Kosovës dhe Serbisë për bisedime të mëtejme?

Asociacioni që përfundoi në deklaratën e Josep Borell kur Kosova e Serbia u dakorduan për targat dhe zbatimin e marrëveshjeve të kaluara, mund të...