9.6 C
Mitrovice
E hënë, 3 Tetor, 2022
spot_imgspot_img

Facebook-ut po i vjen fundi? Qeveria amerikane ia mësyen shkatërrimit të kompanisë gjigante

spot_img

Dhjetëra shtete dhe Qeveria Federale ngritën padi të mosbesimit kundër gjigantit të rrjeteve sociale, Facebook, duke thënë se kompania ka abuzuar me dominimin e saj duke u përfshirë në sjellje anti-konkurencë, shkruan CNN, transmeton mitrovicasot.net

Facebook po akuzohet se ka krijuar monopol duke “i privuar konsumatorët nga benefiti i konkurencës”.

Paditë paralele paraqesin sfidë të paprecedent për njërën nga kompanitë më të fuqishme të Silicon Valley.  Ankesa përqëndrohet në marrjen e kontrollit nga ana e Facebook të Instagramit dhe WhatsApp.

Komisioni Federal për Tregti akuzoi Facebook-un se “për afro një dekadë, Facebook ka shfrytëzuar dominimin e saj dhe fuqinë e monopolit për të shkelur rivalët më të vogël dhe për të eleminuar konkurencën”.

Paditë kanë për qëllim thyerjen e Facebook me arsyetimin e kthimit të konkurencës në vend ashtu që inovacioni të mos dëmtohet.

OP/ED

Kurti nuk do debat por bindje – nuk do garë por nënshtrim!

Kurti po e orienton tërë kapacitetin e tij të...

Letër drejtuar pasuesve të Pandeli Sotirit dhe Mati Logorecit

Shkruan: Atdhe Gjoci Lëmoshë është kur lypë pa dhënë gjë...

Mbreti i ri i Britanisë së Madhe është i lidhur ngushtë me islamin

Mbreti Charles III do të na befasojë. Burri, familja...

Artikujt e fundit

Kaq banorë do t’i mbeten Kosovës pas 7-8 vitesh, sipas ish-konsullit të Kosovës në Toronto

Donat Syla, Shef i Parë i Misionit at Konsullata...

Kaq banorë do t’i mbeten Kosovës pas 7-8 vitesh, sipas ish-konsullit të Kosovës në Toronto

Donat Syla, Shef i Parë i Misionit at Konsullata...

Alarmante: Për 10 vjet Kosovën e braktisën mbi 500 mijë njerëz

Për 10 vjet Kosovës i janë larguar 500 mijë...

Ku investojnë më së shumti kosovarët

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të...

Ja kur do të prezantohet iPhone 14

Më 7 shtator, Apple do të prezantojë për publikun serinë e re të iPhone 14. Megjithëse, ende nuk ka një deklaratë zyrtare, Bloomberg raporton...

iPhone 14 pritet të dalë në treg në shtator, këto do të jenë çmimet

Në shtator pritet të dalë në treg iPhone 14. Ai mund të vijë edhe në ngjyrë vjollce, duke zëvendësuar ngjyrën rozë për iPhone 13...

Këto priten të jenë çmimet për iPhone 14 dhe Pro Max

Faqja e njohur, Anthony ka publikuar disa informacione rreth serisë iPhone 14, duke përfshirë edhe çmimet e modeleve të reja. Janë publikuar informacionet për modelet...