20 C
Mitrovice
E mërkurë, 4 Tetor, 2023
spot_imgspot_img

Alarmon shkenca: Coronavirusi po përhapet edhe përmes telefonit

spot_img

Shkencëtarët kanë zbuluar se koronavirusi i ri mund të “mbijetojë” në ekranet e telefonit deri në një javë, dhe ofron një rrugë të mundshme infektimi, shkruajnë mediat e huaja.

Deri më tani, është bërë me dije, se epidemia vdekjeprurëse mund të transmetohet përmes pikave të lëshuara nga kolla dhe teshtima, por së fundmi është mësuar se mbetjet e infeksionit mund të mbetet për shtatë ditë në sipërfaqet e dorezave ose aparateve celular. Për të parandaluar një infektim të mundshëm, ekspertët sugjerojnë që të dezinfektoni aparatet tuaj celular me alkool, së paku dy herë në ditë.

Profesori William Keevil, nga Universiteti i Southampton, u shpreh: “Ju mund të lani duart vazhdimisht, por nëse filloni të prekin ekranin e telefonit tuaj dhe më pas po me ato duar të prekni fytyrën, kjo është një rrugë e mundshme infektimi”.

Megjithëse sipas ekspertëve ekziston mundësia e transmetimit të virusit famëkeq nëpërmjet telefonit, rruga tradicionale transmetimit ende i konfirmuar është kontakti me njëri-tjetrin. Sidoqoftë, edhe pse shkencëtarët e kanë cilësuar telefonat inteligjentë si një rrezik konkret të transmetimit të koronavirusit, deri më tani ende nuk ka një konsensus universal në lidhje me këtë hipotezë, shkruajnë mediat e huaja.

OP/ED

Koncepti i Luftës në kohën Post-Moderne – Sfidat e reja për Dominimin Global

Shkruan: Fetah Zejnullahu Duke pasur parasysh historinë e konceptit të...

Sigurimi Shëndetësor si nevojë imediate për Policinë e Kosovës

Shkruan: Arben Dashevci – Njohës i Çështjeve të Sigurisë Përfundoj...

Kurti nuk do debat por bindje – nuk do garë por nënshtrim!

Kurti po e orienton tërë kapacitetin e tij të...
spot_img

Artikujt e fundit

Tre vetë të lënduar nga një aksident në Mitrovicë

Sot rreth orës 18:00 një aksident trafiku ka ndodhur...

Drejtori i Policisë jep detaje tjera për sulmin në Banjskë: Po hetohet përfshirja e mundshme e personave nga Rusia

Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha,...

Trepça fiton ndeshjen e parë në FIBA Europe Cup

Basketbollistët e Trepçës e kanë fituar ndeshjen e parë...

Super Arbnor Muja, shënon super gol për Antwerpin

Antwerp ka arritur të kalojë në epërsi ndaj Shakhtar...

KEDS tregon cilat vende nga Mitrovica do të mbeten pa energji elektrike

Disa vende të Mitrovicës do të mbeten pa energji...
spot_img

Facebook dje ndryshoi logon, cili është dallimi

Ndonjëherë kur bëhet fjalë për dizajnin, më pak është më shumë. Të paktën kështu pretendon Meta, kompania që qëndron pas Facebook, e cila ka...

Vetëm kaq pak ditë duhet të punosh në Zvicër për të blerë iPhone 15

Apple ka lansuar të martën në mbrëmje sipas kohës lokale serinë e re të iPhoneve, iPhone 15 dhe Apple Watch 9, teksa seria e...

Messenger po heq një opsion që e bëri komunikimin më të lehtë për shumë njerëz

Ndonjëherë mund të jetë mjaft zhgënjyese kur Messenger pyet me çdo aplikacion nëse dëshironi ta përdorni për dërgimin e mesazheve SMS. Epo, lajme të...