20.6 C
Mitrovice
E enjte, 8 Qershor, 2023
spot_imgspot_img

Netfix rrit çmimet, kompania tregon arsyet

spot_img

Netflix ka vendosur që gjatë ditës së enjte t’i raportojë fitimet e tremujorit të katërt të vitit 2021. Në mënyrë tipike, sytë e Wall Streetit do të drejtoheshin drejt rritjes së abonentëve të transmetuesit.

Por këtë herë, ka diçka të re për investitorët dhe vëzhguesit e industrisë: parashikimet e shitjeve të Netflix pasi ngriti çmimet e tij.

Kompania rriti tarifat e abonentëve të premten, një lëvizje që rriti çmimin e aksioneve të saj në të gjithë botën e transmetimit.


“Ata besojnë qartë se kanë ende fuqi për ta bërë këtë dhe se ofrojnë një vlerë të jashtëzakonshme”, tha për CNN Business, Andrew Hare, nënkryetari i lartë i kërkimeve në firmën e konsulencës mediatike Magid.

Hare beson se Netflix (NFLX) e kupton se tregjet e SHBA-së dhe Kanadasë po maturohen dhe konkurrenca është e ashpër. Kështu që po përpiqet të kompensojë rritjen e saj më të ngadaltë me çmime më të larta të abonimeve.

“Rritja e çmimeve është vetëm një levë që ata mund të vazhdojnë ta tërheqin tani, megjithëse nuk jam i sigurt për sa kohë”, tha Hare.

Kompania njoftoi se po rrit çmimin mujor për një abonim në SHBA – pakoja standarde do të shtrenjtohet me 1,50 dollarë, në 15,49 dollarë. Pakoja premium u rrit për 2 dollarë në muaj, tani kushton 19,99 dollarë.

Wall Street ishte i kënaqur me lajmin, duke dërguar aksionet e Netflix deri në rreth 2 për qind.

OP/ED

Koncepti i Luftës në kohën Post-Moderne – Sfidat e reja për Dominimin Global

Shkruan: Fetah Zejnullahu Duke pasur parasysh historinë e konceptit të...

Sigurimi Shëndetësor si nevojë imediate për Policinë e Kosovës

Shkruan: Arben Dashevci – Njohës i Çështjeve të Sigurisë Përfundoj...

Kurti nuk do debat por bindje – nuk do garë por nënshtrim!

Kurti po e orienton tërë kapacitetin e tij të...
spot_img

Artikujt e fundit

Gruaja e rrah burrin e saj në Mitrovicë, shkak xhelozia

Pothuajse çdo ditë në Policinë e Kosovës denoncohen raste...

Numër më i vogël i protestuesve në Zveçan

Serbë lokalë po vazhdojnë të protestojnë në Zveçan, ku...

Gashi jep versionin e tij pse SHBA-ja nuk e rrëzon Kurtin

Shkëlzen Gashi, aktivist, ka thënë se Shtetet e Bashkuara...

Senatorët amerikanë njëzëri: Kosova e Serbia pa nevojë po i dobësojnë marrëdhëniet me ne

Gjashtë senatorët amerikanë, demokratë e republikanë, i kanë bërë...

Mitrovicë: Arrestohet 38 vjeçari për sulm në tentativë

Policia e Kosovës ka arrestuar një mitrovicas nën dyshimin...
spot_img

Gruaja e rrah burrin e saj në Mitrovicë, shkak xhelozia

Pothuajse çdo ditë në Policinë e Kosovës denoncohen raste të dhunës në familje, ku viktima janë kryesisht gratë, të cilat përjetojnë dhunë qoftë nga...

Numër më i vogël i protestuesve në Zveçan

Serbë lokalë po vazhdojnë të protestojnë në Zveçan, ku një numër më i vogël i protestuesve është grumbulluar sot pranë ndërtesës komunale. Në Zveçan automjetet...

Gashi jep versionin e tij pse SHBA-ja nuk e rrëzon Kurtin

Shkëlzen Gashi, aktivist, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk e rrëzojnë kryeministrin Albin Kurti pasi kjo “do t’i nxirrte shumë keq”. Gashi...