4.9 C
Mitrovice
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022
spot_imgspot_img

Faleminderit EBA-së për Spitalin e Fëmijëve, por na mungojnë mjekët

spot_img

Në lidhje me inaugurimin e Spitalit për fëmijë në QKUK-Prishtinë

Shkruan: Mr.Sc. Jahir Sumiçi – Sociolog

Investimet në infrastrukturën shëndetësore nuk janë veç të nevojshme, por të domosdoshme. Prandaj falënderim dhe mirënjohje sa të jemi gjallë për UAE-në që e bëri të mundshme ëndrren e shumë prindërve që fëmijët e tyre të kenë ku të kurohen e mjekohen në kushte më të mira me standarde të larta europiane e botërore.

Por ajo për të cilën ka nevojë imediate Klinika e Pediatrisë pranë QKUK-së, janë pasurimi i saj me kuadro që mungojnë dhe barëra esenciale (përmirësimi, plotësimi i listës së barërave esenciale që janë të rënda për buxhetet e familjeve në Kosovë).

– Mjekë të sëmundjeve metabolike!
– Dietologë që kujdesen për dietat e fëmijëve me probleme metabolike e alergji në ushqime!
– Specialistë të sëmundjeve të rralla!
– Barëra esenciale!
– Ushqime esenciale për fëmijët me intolerancë ushqimore e probleme me tretjen, alergjitë!
– Etj etj…

Forma, ndërtimi i objekteve e kushteve me të mira është i domosdoshëm, veçse përmbajtja që është alfa dhe omega e çdo gjëje, janë stafi dhe barërat, që fatkeqësisht mungojnë!

OP/ED

Kurti nuk do debat por bindje – nuk do garë por nënshtrim!

Kurti po e orienton tërë kapacitetin e tij të...

Letër drejtuar pasuesve të Pandeli Sotirit dhe Mati Logorecit

Shkruan: Atdhe Gjoci Lëmoshë është kur lypë pa dhënë gjë...

Mbreti i ri i Britanisë së Madhe është i lidhur ngushtë me islamin

Mbreti Charles III do të na befasojë. Burri, familja...

Artikujt e fundit

Caktohen anëtarët e Trupit Gjykues në rastin e krerëve të UÇK-së

Është caktuar Trupi Gjykues që do të trajtojë rastin...

Asociacioni si kusht i Kosovës dhe Serbisë për bisedime të mëtejme?

Asociacioni që përfundoi në deklaratën e Josep Borell kur...

Këto vende të Mitrovicës s’do të kenë rrymë gati 9 orë

Disa vende të rajonit të Mitrovicës nuk do të...

Nesër qyteti i Mitrovicës pasurohet me diçka të re!

Gjatë vitit 2022 HEB'S ka hapur një mori pikash...

Caktohen anëtarët e Trupit Gjykues në rastin e krerëve të UÇK-së

Është caktuar Trupi Gjykues që do të trajtojë rastin e krerëve të Ushtrisë Çlirimtare në Hagë, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit e Jakup...

Asociacioni si kusht i Kosovës dhe Serbisë për bisedime të mëtejme?

Asociacioni që përfundoi në deklaratën e Josep Borell kur Kosova e Serbia u dakorduan për targat dhe zbatimin e marrëveshjeve të kaluara, mund të...

Këto vende të Mitrovicës s’do të kenë rrymë gati 9 orë

Disa vende të rajonit të Mitrovicës nuk do të kenë energji elektrike për gati 9 orë. KEDS ka njoftuar se ndërprerjet do të ndodhin...