20.6 C
Mitrovice
E enjte, 8 Qershor, 2023
spot_imgspot_img

Bora mbulon vendin, këto janë temperaturat

spot_img

Pas një dite me dite me diell, mëngjesi i sotëm ka zbardhur me reshje bore.

Reshjet e borës do të vazhdojnë përgjatë orëve të mëngjesit, e që pasdite parashihet të ketë kthjellime.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se pas këtyre temperaturave dhe rrezeve të diellit që përfshinë vendin tonë, gjendja sinoptike do të ndryshojë dukshëm, si pasojë e prezencës së masave të ftohta të ajrit me origjinë polare. Kjo situatë meteorologjike do të kushtëzojë mot kryesisht të vranët dhe me reshje.
Sipas institutit, fillimisht do të ketë riga shiu, meqë temperaturat janë në vlerat pozitive.

“Mirëpo, pas rënies së fushave termike, rigat e shiut do të shoqërohen në reshje bore. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -7 deri -2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 0-2 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga veriu dhe veriperëndimi me shpejtësi 1-8m/s”, thuhet në njoftim.

OP/ED

Koncepti i Luftës në kohën Post-Moderne – Sfidat e reja për Dominimin Global

Shkruan: Fetah Zejnullahu Duke pasur parasysh historinë e konceptit të...

Sigurimi Shëndetësor si nevojë imediate për Policinë e Kosovës

Shkruan: Arben Dashevci – Njohës i Çështjeve të Sigurisë Përfundoj...

Kurti nuk do debat por bindje – nuk do garë por nënshtrim!

Kurti po e orienton tërë kapacitetin e tij të...
spot_img

Artikujt e fundit

Gruaja e rrah burrin e saj në Mitrovicë, shkak xhelozia

Pothuajse çdo ditë në Policinë e Kosovës denoncohen raste...

Numër më i vogël i protestuesve në Zveçan

Serbë lokalë po vazhdojnë të protestojnë në Zveçan, ku...

Gashi jep versionin e tij pse SHBA-ja nuk e rrëzon Kurtin

Shkëlzen Gashi, aktivist, ka thënë se Shtetet e Bashkuara...

Senatorët amerikanë njëzëri: Kosova e Serbia pa nevojë po i dobësojnë marrëdhëniet me ne

Gjashtë senatorët amerikanë, demokratë e republikanë, i kanë bërë...

Mitrovicë: Arrestohet 38 vjeçari për sulm në tentativë

Policia e Kosovës ka arrestuar një mitrovicas nën dyshimin...
spot_img

Gruaja e rrah burrin e saj në Mitrovicë, shkak xhelozia

Pothuajse çdo ditë në Policinë e Kosovës denoncohen raste të dhunës në familje, ku viktima janë kryesisht gratë, të cilat përjetojnë dhunë qoftë nga...

Numër më i vogël i protestuesve në Zveçan

Serbë lokalë po vazhdojnë të protestojnë në Zveçan, ku një numër më i vogël i protestuesve është grumbulluar sot pranë ndërtesës komunale. Në Zveçan automjetet...

Gashi jep versionin e tij pse SHBA-ja nuk e rrëzon Kurtin

Shkëlzen Gashi, aktivist, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk e rrëzojnë kryeministrin Albin Kurti pasi kjo “do t’i nxirrte shumë keq”. Gashi...